Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

VI edycja wykładów otwartych Granice Nauki: Dwie Księgi

Granice Nauki: Dwie Księgi – szósta edycja krakowskich otwartych wykładów

Wykład ks. prof. Michała Hellera pt. Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność 13 listopada rozpocznie VI edycję cieszących się dużą popularnością wykładów otwartych Granice Nauki, organizowanych w Krakowie przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz "Tygodnik Powszechny". Tematem przewodnim tej edycji będą Dwie Księgi – Księga Przyrody i Księga Pisma – czyli zagadnienie relacji między nauką a religią.

Tytuł serii nawiązuje do koncepcji pochodzącej z przełomu średniowiecza i renesansu, zgodnie z którą nauka (rozumiana wówczas jako „filozofia przyrody”) dostarcza wiedzy komplementarnej do prawd zawartych w Piśmie Świętym. Sama Księga Przyrody – jak głosi znane powiedzenie Galileusza – zapisana jest językiem matematyki.
Zgodnie z tą koncepcją badanie świata przyrody i studiowanie Objawienia miały być dwiema drogami prowadzącymi do odkrycia prawdy o Wszechświecie zaprojektowanym przez Stwórcę. Niektórzy współcześni uczeni, tacy jak Michał Heller czy John Lennox, którzy wygłoszą pierwsze dwa wykłady podczas nowego cyklu Granic Nauki, wpisują się w powyższy sposób myślenia, godząc uprawianą przez siebie naukę z wiarą w istnienie Boga. Inni wybitni naukowcy podkreślają jednak, że na wszystkie pytania dotyczące Wszechświata odpowiadają nauki przyrodnicze i postulowanie istnienia Boga nie jest już potrzebne. Zwolennicy obu światopoglądów często podkreślają jednak głęboką racjonalność zawartą we Wszechświecie, odkrywaną przez nauki przyrodnicze, której spostrzeżenie wywołuje głębokie przeżycia metafizyczne. W tym kontekście na przykład Albert Einstein mawiał, że jest człowiekiem religijnym, a także że jedynymi prawdziwie religijnymi osobami są naukowcy.
Wszystko to sprawia, że wbrew obiegowym opiniom relacje pomiędzy nauką a religią należą do bardzo wyrafinowanych, a przeciwne stanowiska światopoglądowe różnią się często wyłącznie innym rozłożeniem akcentów na takim samym zestawie tez. Mamy nadzieję, że dzięki serii wykładów Granice Nauki VI: Dwie Księgi uda nam rzucić nieco światła na te zagadnienia.

Najbliższe wykłady:

Czwartek 13 listopada 2014 r.
1. Prof. dr hab. Michał Heller: Czas i Wieczność. Konieczność i Wolność (godz. 17:00, Pałac Larischa, Wydział Prawa i Administracji UJ, ul. Bracka 12, sala audytoryjna)
2. Prof. John Lennox: Has Science Buried God? (godz. 18:00, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14)
Po obu wykładach dyskusja z udziałem prof. Hellera i prof. Lennoxa

Ks. prof. dr hab. Michał Heller
to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Laureat (2008) prestiżowej Nagrody Templetona, przeznaczonej na ufundowanie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
John Lennox profesor matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim, wykładowca matematyki i filozofii nauki na Green Templeton College w Oxfordzie, adiunkt na Wycliffe Hall na Uniwersytecie Oxfordzkim i w Oxfordzkim Centrum Apologetyki Chrześcijańskiej. Autor wielu książek (m.in. God's Undertaker - Has Science Buried God) i publikacji z pogranicza nauki, filozofii i teologii. Teistycznego światopoglądu broni w wykładach wygłaszanych na całym świecie oraz w publicznych debatach, w których jego oponentami byli m.in. Richard Dawkins i Christopher Hitchens.

Program pozostałych wykładów:

Środa 19 listopada 2014 r.
3. dr Wojciech Grygiel: Jak wyznaczyć liczbę bogów? (godz. 18:30, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14)

Środa 26 listopada 2014 r.
4. dr Mateusz Hohol: Gdy księga była jedna. Średniowieczny obraz świata (godz. 18:30, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14)

Środa 3 grudnia 2014 r.
5. dr Łukasz Lamża: Czy Wszechświat jest dziełem sztuki? (godz. 18:30, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14)

Środa 10 grudnia 2014 r.
6. dr Paweł Rojek: Czy kostki lodu istnieją? Świat życia codziennego, nauka i problem konstytucji (godz. 18:30, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14)

Środa, 17 grudnia 2014 r.
7. dr Jacek Prusak: Jakie wyzwania nauka stawia teologii (godz. 18:30, De Revolutionibus Books&Café, ul. Bracka 14)

Program styczniowych wykładów zostanie ogłoszony później.

Granice Nauki to seria wykładów otwartych odbywających się w krakowskich kawiarniach, podczas której zarówno wybitni uczeni, jak i młodzi naukowcy, odpowiadają na odwieczne pytania filozofów z perspektywy najnowszych teorii naukowych. W poprzednich edycjach tej serii wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner i Jerzy Stelmach. Nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na kanale youtube Centrum Kopernika (youtube.com/copernicuscenter) oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Cykl wykładów Granice Nauki VI: Dwie Księgi jest częścią realizowanego przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych projektu Science for Ministry in Poland, finansowanego przez Fundację Johna Templetona.
Organizatorzy: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Tygodnik Powszechny
Współorganizatorem wykładu prof. Johna Lennoxa jest Chrześcijańskie Stowarzyszenie Akademickie.

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail