Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

XVII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce 16 I 2014

"Bóg nadal działa w narodzie Starego Przymierza i sprawia, że rodzą się skarby mądrości wypływające z jego spotkania ze Słowem Bożym. [...] istnieje bogata komplementarność, pozwalająca nam czytać razem teksty Biblii hebrajskiej i pomagać sobie nawzajem w studiowaniu bogactwa Słowa, jak również podzielać wiele przekonań etycznych i wspólną troskę o sprawiedliwość i rozwój ludów"(Franciszek, Evangelii gaudium, 249).

W czwartek 16 stycznia odbędzie się XVII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Serdecznie zapraszamy na obchody krakowskie: o godz. 15.30 na modlitwę w bazylice Franciszkanów, której będzie przewodniczył (w zastępstwie metropolity krakowskiego) bp Grzegorz Ryś, a następnie na spotkanie z rabinem Avim Baumolem, przedstawicielem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha: Mojżesz - łączy nas czy dzieli? - g. 16.30, UPJPII, ul. Franciszkańska 1, s. 120.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest szczególnym czasem wspólnotowej refleksji i modlitwy. Refleksja ta, w oparciu o teksty biblijne i wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła na temat dialogu katolicko-judaistycznego, winna pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii „rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym”, oraz że nasz „stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii” (Jan Paweł II); że można mówić ścisłym pokrewieństwie obu religii, a wyznawców judaizmu nazywać „starszymi braćmi w wierze” (Jan Paweł II). Budowanie wzajemnego braterstwa i formowanie właściwej mentalności wiernych wymaga Bożej pomocy, dlatego tak bardzo potrzeba modlitwy.
Polska Rada Chrześcijan i Żydów, ABC Dnia Judaizmu

Plakat

Zapraszamy!

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail