Wykłady "ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich" 2013/14

Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Wydziału Teologicznego UPJPII, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimu zapraszają na roczny kurs na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich, organizowany w roku akademickim 2013/2014.

pdf Plakat wykładów

Kurs obejmuje unikalny cykl wykładów monograficznych oraz zajęć i warsztatów prowadzonych na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Tematykę wykładów opracowali:
•mediewista bp dr hab. Grzegorz Ryś, prof. UPJPII (historia)
•teolog ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski (teologia i filozofia)
•historyk i b. ambasador RP w Izraelu dr Maciej Kozłowski (socjologia i politologia)
•specjaliści z Muzeum Auschwitz (Zagłada Żydów, nauczanie o Holokauście).

Celem kursu jest:
• pogłębienie wiedzy o dziejach Żydów, judaizmie i Zagładzie
• poznanie historii i aktualnego nauczania Kościoła katolickiego o Żydach i judaizmie
• poznanie i zrozumienie mechanizmów rodzenia się nietolerancji, rasizmu i antysemityzmu
• kształtowanie umiejętności przezwyciężania uprzedzeń i stereotypów
• przygotowanie do życia w społeczeństwie wielokulturowym i do prowadzenia dialogu międzyreligijnego
• doskonalenie zawodowe nauczycieli, katechetów, dziennikarzy, przewodników, pracowników instytucji kulturalnych i oświatowych

Szkolenie kierujemy do: studentów, doktorantów, nauczycieli i edukatorów, duszpasterzy, katechetów, przewodników turystycznych, pracowników muzeów i innych instytucji kultury, mediów oraz wszystkich osób zainteresowanych powyższą tematyką.

Na kurs składają się cztery zjazdy weekendowe (łącznie 64 godziny zajęć):

• 8–10 listopada 2013
• 29 listopada – 1 grudnia 2013
• 28 lutego – 2 marca 2014
• 4 – 6 kwietnia 2014

Zajęcia będą się odbywać w salach wykładowych Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz w Centrum Dialogu i Modlitwy.

Uczestnik ponosi koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia.
Obowiązuje opłata za kurs w wysokości 100 zł.

W drugim semestrze roku akademickiego 2013/2014 zapraszamy na wykład monograficzny ABC relacji chrześcijansko- i polsko-żydowskich na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.