Krakowskie obchody 540. rocznicy urodzin i 470. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika

Mikołaja Kopernika Harmonia Sfer

"Z pośród licznych i rozmaitych nauk i sztuk zasilających umysł ludzki, zdaniem mojem, te nadewszystko zasługują, ażeby im się poświęcić i oddać z całą usilnością, które mają za przedmiot rzeczy najpiękniejsze i najdogodniejsze poznania. Takiemi są nauki, których przedmiotem są cudowne obroty świata, biegi planet, ich wielkości i odległości, ich wschody i zachody, oraz przyczyny innych zjawisk na niebie dostrzeganych, które ostatecznie całą budowę świata wyjaśniają."

Mikołaj Kopernik, O obrotach sfer niebieskich

Mikołaja Kopernika Harmonia Sfer to tytuł Krakowskich obchodów 540 rocznicy urodzin i 470 rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika, przedsięwzięcia organizowanego przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych we współpracy z Biblioteką Jagiellońską, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczyste otwarcie obchodów odbędzie się w Bibliotece Jagiellońskiej 30 października 2013 roku. W ramach wydarzenia organizowana jest sesja naukowa, którą rozpocznie dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej profesor Zdzisław Pietrzyk, a zakończy ksiądz profesor Michał Heller wykładem Człowiek w świecie Kopernika. Zapraszamy również na wystawy przygotowane przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Obserwatorium Astronomiczne UJ oraz Bibliotekę Jagiellońską, a także na spacer z Astronomem po Krakowie – Śladami Kopernika. Zwieńczeniem obchodów i najbardziej spektakularną ich częścią będzie wieczorny koncert w bazylice Franciszkanów w Krakowie, podczas którego wykonane zostanie Oratorium Braniewskie Mikołaj Kopernik.
Oratorium zostało skomponowane przez dyrygenta i kompozytora Piotra Pałkę, do słów siostry Miriam Brzozowskiej OCD. Składa się ono z trzech części, nawiązujących do Pisma Świętego. Podczas oratorium odczytywane są też wybrane teksty z dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich. Premiera tego oratorium odbyła się w 2010 roku w Braniewie z okazji powtórnego pochówku wielkiego uczonego.

W krakowskim oratorium wystąpią: Elżbieta Towarnicka (sopran), Marcin Jajkiewicz (tenor), Piotr Piecha (aktor), orkiestra symfoniczna Dell'Arte, chór Voce Angeli, któremu towarzyszyć będą inne chóry.

Serdecznie zapraszamy!