Wystawa "Mrożek - in memoriam" 3 XI 2014

Mrożek – in memoriam w Panteonie Narodowym 17 września minął dokładnie rok od dnia pogrzebu Sławomira Mrożka, dramaturga, prozaika, rysownika, który jako pierwszy został pochowany w Panteonie Narodowym.

Zmarły 15 sierpnia 2013 w Nicei pisarz, otworzył tym samym historię powstałego współcześnie Panteonu przy ul. Grodzkiej, kontynuującego tradycję Krypty Zasłużonych na Skałce oraz nekropolii królewskiej i panteonu wieszczów i bohaterów narodowych na Wawelu.
Budowany od 2010 roku, z inicjatywy środowiska krakowskich uczelni publicznych, Polskiej Akademii Umiejętności oraz Archidiecezji Krakowskiej Panteon Narodowy jest miejscem spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki, każdego kto godzien jest miana Wielkiego Polaka, niezależnie od jego poglądów i przekonań.

Rocznica stała się pretekstem do otwarcia w podziemiach Panteonu wystawy Mrożek – in memoriam, pierwszej z cyklu Wielcy Nieobecni, poświęconej pamięci Mistrza. Wystawa powstała dzięki zasobom archiwalnym Teatru Łaźnia Nowa.Instalacja i reżyseria: Małgorzata Szydłowska, muzyka: Bartłomiej Krcha, animacje: Dawid Kozłowski, czyta: Barbara Kurzaj.

Wystawa otwarta będzie do 3 listopada 2014 i dostępna jest w godzinach otwarcia kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a, wstęp wolny.

Organizator wystawy Fundacja „Panteon Narodowy” już dziś zaprasza na kolejną, która otwarta zostanie 17 listopada br. i poświęcona będzie pamięci Wielkich Nieobecnych, najwybitniejszych polskich kompozytorów przełomu XX i XXI wieku – W. Lutosławskiego, H.M. Góreckiedo oraz W. Kilara.