Konferencja "Ziemiaństwo polskie na rzecz Ojczyzny i Kościoła" 23 XI 2012

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Krakowie zapraszają na konferencję naukową Ziemiaństwo polskie na rzecz Ojczyzny i Kościoła, która odbędzie się 23 listopada 2012 r. w Instytucie Historii UPJPII przy ul. Kanoniczej 9 w sali 111.

Część I
9.30 otwarcie konferencji

1. dr M. Chorązki, Kim byli właściciele większych gospodarstw wiejskich do 1945 r.? Próba zdefiniowania ziemiaństwa.
2. ks. prof. dr hab. Józef Marecki, Religijność ziemian polskich.
3. dr Lucyna Rotter, Treści narodowe i religijne w portretach ziemian polskich.
4. prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy, Dwór i parafia. Działalność ziemiaństwa na rzecz Kościoła greckokatolickiego w Galicji.

Przerwa 11.15

Część II
Początek 11.45

5. dr Agnieszka Łuczak, Polskie ziemiaństwo wobec polityki Kulturkampfu.
6. dr Przemysław Stanko, Rola i znaczenie rodziny Marszałkowiczów z Kamienicy w okresie niewoli narodowej
7. ks. dr Wacław Umiński, Działalność dobroczynna ziemian na przykładzie Towarzystwa Św. Wincentego A'Paulo.

Przerwa 12.45

Część III
Początek 13.15

8. dr Jerzy Gapys, Działalność dobroczynna ziemiaństwa na terenie dystryktu krakowskiego 1939-1945. Kierunki, formy, zakres.
9. Bogusław Kleszczyński, Organizacja ziemiańska "Uprawa"/"Tarcza" w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.
10. dr Marian Wolski, Sytuacja ziemiaństwa polskiego w okresie III Rzeczpospolitej.

Dyskusja

Zakończenie sesji ok. 15.00