Zmarł ks. prof. Jan Kracik

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ks. prof. dr. hab. Jana Kracika - wieloletniego i zasłużonego pracownika naszej uczelni.

Ksiądz Profesor Jan Kracik jest znany jako wybitny przedstawiciel krakowskiego środowiska historycznego, sumienny poszukiwacz prawdy i nauczyciel akademicki wielkiego formatu. W podziw wprawia ogromny dorobek naukowy Księdza Profesora, liczący około 450 publikacji, w tym kilkanaście książek. Godne podkreślenia są walory badawcze wszystkich prac Księdza Profesora, niewiele bowiem można znaleźć podobnych, solidnych opracowań, korzystających z mnóstwa dokumentów źródłowych. Twórczość popularyzatorska Księdza Profesora, publikowana na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz miesięcznika „Znak”, cechuje się jasnością wywodu i ułatwia zrozumienie przeszłości szerokiemu gronu czytelników.
Niezrównaną umiejętność barwnego i wnikliwego prezentowania historii okazywał Ksiądz Profesor także w trakcie wieloletniej pracy jako wykładowca akademicki. Swoją pasją badawczą zainspirował Ksiądz Profesor całe pokolenia studentów naszej uczelni do pracy naukowej, przekazując im jednocześnie rzetelny warsztat badawczy historyka.

Bogaty dorobek naukowy Księdza Profesora stanowi niezgłębione źródło wiedzy i z pewnością czerpać będą z niego pokolenia naukowców i wszyscy, dla których ważna jest historyczna świadomość własnego miejsca we współczesnym świecie.

Wszystkich pracowników oraz studentów UPJPII, którzy pragnęliby pożegnać śp. ks. prof. Kracika zapraszamy do udziału w uroczystościach pogrzebowych, które odbędą się w piątek 2 maja 2014 roku o godz.10.00 w kościele pw. św. Floriana przy ul. Warszawskiej 1b. Odprowadzenie śp. Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku nastąpi o godz. 13.00 na cmentarzu w Krakowie-Bielanach ul. Wolskiego 4.

Rektor i wspólnota akademicka UPJPII