Wierni Tradycji - otwarci na Znaki Czasu

Katedra Dziejów Kultury i Wychowania WHiDK zaprasza na sympozjum naukowe z okazji Jubileuszu 100-lecia Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera, która odbędzie się w dniach 9-10 października br.

Szczegółowe informacje:

Prowincja Warszawska Redemptorystów
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Wydział Historii I Dziedzictwa Kulturowego
Katedra Dziejów Kultury I Wychowania

zapraszają
na
Sympozjum Naukowe z okazji Jubileuszu 100-lecia Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i 100-lecia kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera

"Wierni Tradycji - otwarci na Znaki Czasu"

w dniach 9-10 października 2009 r.

w Auli WSD Redemptorystów w Tuchowie k. Tarnowa

Program sympozjum:

9 października (piątek)
7:00 Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej

9:00-12:30 Sesja przedpołudniowa
Wprowadzenie - o. dr Janusz Urban CSsR, Rektor WSD Redemptorystów w Tuchowie
"Redemptoryści polscy na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej do I połowy XX w." - ks. dr hab. Józef Wołczański, Prof. i Dziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP w Krakowie
"Redemptoryści z ?krainy Pana Boga i Maryi?. Środowisko życia oraz historia powołania i posługi pierwszych redemptorystów Ziemi Kłodzkiej na przełomie XIX i XX w." - ks. dr hab. Tadeusz Fitych, Prof. WWZSiP w Wałbrzychu
"Dzieje pewnego Dyrektorium. Przyczynek do historii misji ludowych redemptorystów w Polsce" - o. dr hab. Gerard Siwek CSsR (Tuchów)
"Apostolat redemptorystów polskich wśród męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych w latach 1883-1939" - o. dr Marian Sojka CSsR (Rzym)
"Redemptoryści polscy w okowach dwóch totalitaryzmów (1939-1956). Martyrologium, prześladowania i represje" - o. dr Maciej Sadowski CSsR (UPJP Kraków)
Premierowa projekcja filmu dokumentalnego pt. "Redemptoryści polscy w okowach dwóch totalitaryzmów", scen. i reż. Dariusz Walusiak, Maciej Sadowski CSsR.

Dyskusja

15:00-17:30 Sesja popołudniowa
"Der Weg von Klemens Maria Hofbauer zur Seligsprechung und Heiligsprechung? (Św. Klemensa Marii Hofbauera droga ku beatyfikacji i kanonizacji) - o. dr Martin Leitgöb CSsR (Wiedeń)
"Bukareszt - ostatnia fundacja św. Klemensa Marii Hofbauera" - o. dr Marian Brudzisz CSsR (Kraków)