Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

14. Dni Tischnerowskie "Odwaga myślenia" 23-26 IV 2014

Serdecznie zapraszamy na 14. Dni Tischnerowskie, które odbędą się w dniach 23-26 kwietnia br. pod hasłem Odwaga myślenia.

„Praca myślenia wiąże się z ryzykiem”, pisał ks. Józef Tischner. „O wiele bezpieczniej jest utrwalać istniejące złudzenia niż je rozpraszać”. Dowodzi tego historia Sokratesa. „Sokrates został skazany na śmierć przez tych, którzy złudzenia cenili wyżej niż prawdę”. Grecki filozof stał się wzorem kogoś, kto podejmuje zadanie myślenia bez względu na okoliczności, także na grożące mu niebezpieczeństwo.

Od śmierci Sokratesa minęły jednak dwadzieścia cztery stulecia. Czy nic się nie zmieniło? Może dziś myśliciele wcale nie powinni być odważni? Może lepiej, aby byli roztropni? W końcu idee już nie raz podpaliły nasz biedny świat. Sokrates ryzykował własnym życiem. W XX wieku za czyjeś błędy w myśleniu płaciły życiem miliony. Czy to, co się stało, nie zachęca raczej do ostrożności? A może przeciwnie – może dziś bardziej niż kiedykolwiek ludziom myślącym potrzebna jest odwaga Sokratesa? Podczas 14. Dni Tischnerowskich zapraszamy do refleksji nad tym, co to znaczy odważnie myśleć.

Czy odważnym myślicielem jest ten, kto krzyczy i straszy, czy ten, kto wskazuje źródła nadziei? Przewodnikami na naszej drodze – oprócz patrona Dni – będą Leszek Kołakowski i Krzysztof Michalski. Będziemy przyglądać się wszystkim trzem znakomitym filozofom – jak myśleli, jakie pytania stawiali, w jakim języku formułowali odpowiedzi. Problem odwagi w myśleniu podejmie też gość główny tegorocznych Dni – profesor Chantal Delsol, znakomita filozofka, ceniona eseistka, członkini Akademii Francuskiej.
„Praca myślenia wiąże się z ryzykiem”. Zapraszamy do ryzyka.

Patronat honorowy: JE kard. Stanisław Dziwisz

Organizatorzy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna
im. Ludwika Solskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Współorganizatorzy:
Ergo Hestia – fundator Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
Polska Akademia Umiejętności, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Partnerzy:
Instytut Obywatelski PO, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, Nowa Prowincja, De Revolutionibus,
Cafe Zakopianka, Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Program

Plakat

Nagrody Znaku i Hestii

Film

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail