Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Fundacja > Dofinansowane projekty > 2010 > Konferencja kleryków„Każdy otrzymuje własny dar od Boga”

Konferencja kleryków„Każdy otrzymuje własny dar od Boga”

„Każdy otrzymuje własny dar od Boga”

Pod takim hasłem odbyła się 25.11.2010r. III Klerycka Sesja Naukowa, zorganizowana przez alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Celibat to temat, nad który w bieżącym roku formacyjnym chcemy się szczególnie pochylać. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować sympozjum, które byłoby formą, w jakiś sposób usystematyzowanej, refleksji o bezżeństwie.
Sesja została podzielona na cztery osobne sekcje: biblijno-patrystyczną, teologiczną, duchowości oraz pastoralną.
Rozpoczęliśmy od Pisma – sekcję poprowadził ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Po referatach wywiązała się ożywiona dyskusja – dotycząca m. in. zasadności zamiennego używania terminów „celibat” i „czystość” oraz współczesnych konotacji tego drugiego słowa.
Kolejna sekcja, poprowadzona przez ks. dr hab. Grzegorza Rysia, rektora WSD AK, obejmowała swoją treścią teologię celibatu, choć zakończona została wykładem raczej z pogranicza teologii i psychologii – bardzo dobrym referatem dk. Patryka Zająca, odpierającym zarzuty E. Drewermanna wobec bezżeństwa praktykowanego w Kościele.
Część trzecia była refleksją nad duchowością celibatu – jak go przeżywać? Czy celibat wyklucza miłość do kobiety? Jak przeżywali go wielcy naszych czasów – choćby Sługa Boży Jan Paweł II? Te i podobne pytania stały się przedmiotem wystąpień kleryków-prelegentów.
Wreszcie ostatnia, czwarta część, to próba praktycznego, pastoralnego podejścia do tematu: jak celibat jest postrzegany przez ludzi? „Perełką” tej sekcji, jak i całego sympozjum, był referat kl. Artura Czepiela pt. „Obraz księdza i celibatu we współczesnych polskich serialach”. Wprowadził on spore ożywienie w auli naszego seminarium, gdzie cała sesja się odbywała.
Tym, co najbardziej cieszy, są ożywione dyskusje, merytoryczne, a jednocześnie dotyczące konkretnych problemów. Nie brakowało ich na naszej sesji, właściwie każda sesja była taką dyskusją zwieńczona. Napawa to optymizmem i chęcią do kontynuacji dzieła kleryckich sesji naukowych w kolejnych latach.
Nie mogłyby się one jednak odbywać, gdyby nie życzliwość, jaką co roku okazuje nam Fundacja imienia św. Królowej Jadwigi. Pragniemy podziękować za wszelkie okazane nam wsparcie.

Organizatorzy III Kleryckiej Sesji Naukowej Każdy otrzymuje własny dar od Boga

2mkDTH

Wprowadzenie do sekcji biblijnej – prelegenci oraz prowadzący ks. dr W. Węgrzyniak

xBaV2M

Sekcja biblijna – dyskusja

cf43Uj

Spory teologiczne ks. rektora WSD G. Rysia z diakonem Patrykiem

ucr2sE

„Perełka” sympozjum – referat kl. A. Czepiela

k2Rohl

Słowo na zakończenie sympozjum wygłosił ks. prof. W. Zuziak, rektor UPJPII

E5Bc68

Pochwały dla organizatorów od rektora UPJPII

  • ostatnia aktualizacja: 2011-02-21; 09:19

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail