Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Galerie > Wystawa malarstwa Doroty Chomko

Wystawa malarstwa Doroty Chomko

Od 1 października w hallu biblioteki prezentowane są prace znanej krakowskiej malarki Doroty Chomko, kustosza Biblioteki UPJPII. Na wystawę składa się kilkadziesiąt obrazów wybranych przez autorkę. Dzieła można oglądać do 30 listopada w godzinach otwarcia biblioteki.

Dorota Chomko, historyk i bibliotekarz jest absolwentką dwóch krakowskich uczelni: Papieskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat jej życiowa pasją jest uprawianie malarstwa i rysunku.
Obrazy tworzy najchętniej przy użyciu pasteli, kredki, węgla czy ołówka. W poprzednich latach nie stroniła od uprawiania malarstwa techniką olejną. Obrazy pozostają w konwencji realistycznej. Artystka chętnie maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty, bardzo lubi także tworzyć portrety. Sentymentalne spacery po rodzinnej, krakowskiej dzielnicy Podgórze inspirują ją do malarskiego powrotu w świat dzieciństwa. Ze szczególnym upodobaniem uwiecznia także swojego ulubionego kota.
Malarka związana jest z kilkoma grupami artystycznymi. Warto wspomnieć tu grupę malarzy i rysowników „My z Palety”, działającą pod kierunkiem zasłużonego krakowskiego artysty malarza i grafika Stefana Berdaka oraz Grupę Twórczą „Amarant”, skupioną w pracowni malarskiej pod opieką artystyczną wybitnego artysty malarza, poety i pedagoga Kazimierza Machowiny. Artystka zrzeszona jest w Bronowickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Sztuk Wszelkich. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych, a obecna wystawa jest jej czternastą wystawą indywidualną.
Niektóre prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie zapraszamy!

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15

  • ostatnia aktualizacja: 2013-10-22; 12:37

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail