Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Fundacja > Dofinansowane projekty > 2013 > "Digitalizacja dokumentów archiwalnych w Archiwum Kościoła i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie"

"Digitalizacja dokumentów archiwalnych w Archiwum Kościoła i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie"

W roku 2013 Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie uzyskała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcie finansowe na kontynuowanie prac inwentaryzacyjnych i digitalizacyjnych w Kościele i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie.

Celem zadania było uporządkowanie i spisanie kolejnej części bogatego zasobu archiwaliów oraz utrwalenie w formie cyfrowej najcenniejszych archiwaliów uporządkowanych w latach poprzednich. W tym celu pracownicy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego (ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak, dr Józef Skrabski) oraz współpracujący z nami archiwiści (mgr Emilia Karpacz, mgr Artur Karpacz) odbyli wyjazdy studyjne do Rzymu w celu tematycznego uporządkowania, spisania i ponumerowania archiwaliów związanych z zarządem i administracją kościoła i hospicjum. Zadaniem fotografa (Tomasza Śliwińskiego) wyjeżdżającego kilkukrotnie do Rzymu było wykonanie skanów zdjęć z wybranych jednostek głównie ze zbioru Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz dokumentów archiwalnych z następujących zespołów: AHSS II (Archiwum Hospicjum i Kościoła św. Stanisława) i APL (Archiwum Fundacji Polskiej w Loreto). Zebrany materiał został uporządkowany, skany i zdjęcia pogrupowane w folderach, doostrzone, wstępnie obrobione graficznie. Dzięki podjętej przez Fundację akcji utrwalania dokumentów (część z nich, szczególnie fotografie, zachowane są w złym stanie), zainicjowanej przez Zarząd Kościoła św. Stanisława z ks. dr. Pawłem Ptasznikiem – rektorem Kościoła i ks. dr. Janem Główczykiem – administratorem, jak za sprawą stałego wsparcia ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uporządkowano dotąd ponad 9 metrów bieżących akt od końca XVI do 2. połowy XX i wykonano ponad 130 000 zdjęć dokumentów archiwalnych oraz zeskanowano niemal 3800 zdjęć o unikatowej wartości historycznej i dokumentacyjnej.

dr Józef Skrabski

01 02 03 04 05 06 07

Projekt był dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
mkidn_01_cmyk

  • ostatnia aktualizacja: 2014-01-13; 19:40

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail