Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Fundacja > Dofinansowane projekty > 2012 > Digitalizacja archiwaliów w Kościele i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie

Digitalizacja archiwaliów w Kościele i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie

W roku 2012 Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II uzyskała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparcie finansowe na kontynuowanie projektu, zapoczątkowanego w roku 2009, pod nazwą Digitalizacja archiwaliów w Kościele i Hospicjum św. Stanisława w Rzymie. Celem zadania było uporządkowanie i spisanie kolejnej części bogatego zasobu archiwaliów oraz utrwalenie w formie cyfrowej archiwaliów uporządkowanych w latach poprzednich.
W tym celu pracownicy Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego (Ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak, dr Józef Skrabski) oraz współpracujący z nami archiwiści (mgr Emilia Karpacz, mgr Artur Karpacz) odbyli wyjazdy studyjne do Rzymu w celu tematycznego uporządkowania, spisania i ponumerowania archiwaliów związanych z zarządem i administracją Kościoła i Hospicjum (wykonano wstępny inwentarz). Zadaniem fotografa (Tomasza Śliwińskiego) wyjeżdżającego kilkukrotnie do Rzymu było wykonanie skanów zdjęć z wybranych jednostek z zbioru Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz dokumentów archiwalnych z następujących zespołów: AHSS II (Archiwum Hospicjum i Kościoła św. Stanisława), AAPW (Archiwum Ambasady Polskiej przy Watykanie), APL (Archiwum Fundacji Polskiej w Loreto), AJG (Archiwum biskupa Józefa Gawliny), ASJ (Archiwum Stanisława Janasika) i wybrane jednostki z CODE (Archiwum Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracji w Rzymie). Zebrany materiał został uporządkowany, skany i zdjęcia pogrupowane w folderach, doostrzone, wstępnie obrobione graficznie. Dzięki podjętej przez Fundację akcji utrwalania dokumentów (część z nich, szczególnie fotografie, zachowane są w złym stanie), zainicjowanej przez Zarząd Kościoła św. Stanisława z ks. dr Pawłem Ptasznikiem – Rektorem Kościoła i ks. dr Janem Główczykiem – administratorem, jak za sprawą stałego wsparcia ze strony Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uporządkowano dotąd ponad 9 metrów bieżących akt od końca XVI do 2. połowy XX i wykonano ponad 100 000 zdjęć dokumentów archiwalnych oraz utrwalono ponad 2000 zdjęć. Materiał ten stanowi obecnie podstawę do przygotowania opracowania naukowego poświęconego najstarszej polskiej placówki zagranicznej, jakim był od 1578 kościół polski w Rzymie.
Dr Józef Skrabski

Dokument z Archiwum Ambasady Polskiej przy Watykanie

kLtqk2

Dokument z Archiwum Fundacji Polskiej w Loreto

7rJPMb

Nieuporządkowany zespół w Archiwum kościoła św. Stanisława w Rzymie

u2l7CO

Porządkowanie archiwaliów w Rzymie

W6NxNN

Porządkowanie archiwaliów w Rzymie

TX2Gem

Uporządkowany zespół w Archiwum kościoła św. Stanisława w Rzymie

jbXE0a

kPc9UF

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail