Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Wykłady otwarte i warsztaty > Archiwum - warsztaty > Warsztaty Historyczne > Podsumowanie edycji 2013/2014

Podsumowanie edycji 2013/2014

„Historia wokół nas” - Warsztaty Historyczne Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII w roku akademickim 2013/2014

Podsumowanie

5 kwietnia 2014 r. dobiegł końca dwusemestralny cykl wykładów, warsztatów oraz lekcji muzealnych zorganizowany przez Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego naszej uczelni adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, która w sposób szczególny interesuje się zagadnieniami z szeroko pojętej humanistyki. Tegoroczne zajęcia odbywały się pod wspólnym hasłem: „Historia wokół nas”. Uczniowie regularnie uczestniczący w spotkaniach mieli możność zapoznać się z różnymi formami zajęć dydaktycznych, począwszy od klasycznego wykładu i ćwiczeń, poprzez prezentację i omówienie sposobów wykorzystania materiałów audiowizualnych w badaniach naukowych, wyjścia na lekcję muzealną do bezpośredniego poznanawania „tajemnic” kryjących się w jednym z krakowskich klasztorów. Jedno ze spotkań poprowadził dziekan Wydziału ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak, który w interesujący sposób opowiedział młodzieży o trudach pracy badawczej historyka oraz o wielkiej wadze wykształcenia humanistycznego. Innym razem, cenne informacje dotyczące kwestii „technicznych” podczas zmagania się z egzaminami maturalnymi uzyskali uczniowie podczas spotkania z doświadczonym nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie pracującym na co dzień w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie. Zwieńczenie Warsztatów Historycznych stanowił konkurs historyczny nawiązujący do hasła tegorocznych spotkań, polegający na samodzielnym przygotowaniu przez uczniów eseju historycznego odsłaniającego fragment dziejów miejscowości, w której mieszkają lub z którą są w szczególny sposób związani. Do konkursu zgłoszono 6 esejów, a laur zwycięstwa przyznano Arturowi Lisowskiemu, uczniowi klasy III Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Franciszkanów (OFM) w Wieliczce, za pracę pt. Jak stworzyć „nowy świat i nowych ludzi”? Drugie miejsce zajęła Katarzyna Walczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie im. Króla Jana III Sobieskiego, której esej nosił tytuł Niepołomice a losy państwa polskiego. W imieniu dziekana Wydziału podziękowanie za udział w warsztatach i gratulacje autorom wszystkich prac złożył dyrektor Instytutu Historii dr hab. Jakub Sadowski, przekazując im jednocześnie cenne nagrody w postaci najnowszych książek o tematyce historycznej. Godnym podkreślenia jest fakt, iż w konkursie wzięli udział także uczniowie nie będący jeszcze w klasach maturalnych. Poniżej zamieszczamy pełną listę laureatów tegorocznych warsztatów wraz z tematami przygotowanych przez nich prac oraz zwycięski esej maturzysty Artura Lisowskiego.

Sławomir Cebula
Paweł Krokosz

Lista osób nagrodzonych w konkursie historycznym „Historia wokół nas”:

Miejsce I:

Artur Lisowski (Prywatne Liceum Ogólnokształcące Franciszkanów (OFM) w Wieliczce, klasa III), „Jak stworzyć „nowy świat i nowych ludzi”?
pdf „Jak stworzyć „nowy świat i nowych ludzi”?

Miejsce II:
Katarzyna Walczyk (II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, kl. III H), Niepołomice a losy państwa polskiego.

Miejsce III ex aequo:
Gabriela Balcer (I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, klasa I E), Matka Boska Jagodna ze starego kościoła w Suchej Beskidzkiej – symbolika obrazu;
Joanna Kursa (Technikum Odzieżowe nr 1 w Krakowie, klasa IV L), Rybna i jej historia;
Irena Wiktor (I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, klasa I E), Mało znane karty historii;
Dawid Ryczek (XII Liceum Ogólnokształcące im. Kamila Cypriana Norwida w Krakowie, klasa II B), Życie jakiego już sam nie doświadczę.

UG9jOw
1gk5IB
pJ6uyS
HRVU9K
xKY3x4
TS6hHc
8BwFAz
q6OpvY

  • ostatnia aktualizacja: 2014-09-17; 13:04

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail