Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Uniwersytet Trzeciego Wieku > Refleksje na temat wydarzeń i wykładów > Zakończenie drugiego roku studiów 20 czerwca 2013 r.

Zakończenie drugiego roku studiów 20 czerwca 2013 r.

Uroczyste zakończenie drugiego roku studiów Uniwersytetu Trzeciego Wieku
przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, w dniu 20.06.2013 r.

Uroczyste zakończenie drugiego roku studiów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, odbyło się w Kościele św. Marka, w dniu 20.06.2013 r.
Uroczystą Mszę Świętą Dziękczynną pod przewodnictwem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II - Ks. Prof. Władysława Zuziaka sprawowali: Ks. Prof. Maciej Ostrowski - Prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Ks. Prof. Jan Dziedzic - Dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Słowo wstępne
Na wstępie Jego Magnificencja Ks. Rektor Władysław Zuziak powiedział: „Serce napawa się radością, kiedy widzę Was, drogie Studentki i Studenci, w takich uroczystych, radosnych strojach. W ten piękny dzień podziwiam waszą gorliwość i z Ks. Prorektorem Maciejem Ostrowskim i Księdzem Dyrektorem Janem Dziedzicem wybraliśmy Mszę Wotywną o Św. Jadwidze Królowej. Królowa miała bardzo szerokie serce i umysł otwarty. Niech ta Msza Św., która jest dziękczynieniem, zawiera jedno piękne słowo: Dziękuję. Dziękuję Bogu za dar życia i możliwość uczestniczenia w tych wykładach.
Dziękuję wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że doszło do dnia dzisiejszego i tym, którzy opisywali dyplomy osobiście i z taką radością. Mamy za co Bogu dziękować. Święta Jadwiga to patronka naszej Uczelni - Wydział Teologiczny jest związany z Jej postacią. To Ona w czasie, kiedy Uniwersytet Jagiellońskim przeżywał trudności, oddała wszystkie swoje klejnoty na cel powołania Wydziału Teologicznego w 1397 roku. Sześćsetlecie Papieskiej Akademii Teologicznej, a teraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II obchodziliśmy kilka lat temu.. Cieszymy się, że to dziedzictwo Świętej Jadwigi Królowej, Świętego Jana z Kęt i Błogosławionego Jana Pawła II z wielką pieczołowitością i troską obecnego Kanclerza Kardynała Dziwisza wciąż się rozwija. Rozwija się także dzięki Wam. I w tym dziękczynieniu są także i Profesorowie, którzy Wam przekazywali wiedzę. W Waszych środowiskach, domach jesteście najlepszymi ambasadorami naszej Uczelni.
Mówcie, zachęcajcie, przychodźcie na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, bo się rozwija. Wygraliśmy i zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie uniwersytetów polskich, w kategorii tzw. Kuźnia Kadr. Cieszymy się i rośniemy na tym dzięki Wam.

Kazanie
Kazanie na Mszy Św. Wotywnej o Świętej Jadwidze Królowej wygłosił Dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie Ks. Prof. Jan Dziedzic.

Zakończenie
Po uroczystych podziękowaniach, które w imieniu studentów drugiego roku złożyła pani Jadwiga Krzaklewska oraz wręczeniu kwiatów przez przedstawicieli studentów UTW przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, głos zabrał Jego Eminencja Prorektor Ks. Prof. Maciej Ostrowski.
„Przemówień dziś było wiele. Może wobec tego takie małe wspomnienie, jak powstał nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku. W Warszawie dwa lata temu odbyło się spotkanie Prorektorów Uniwersytetów w Polsce. Na jednej z konferencji wyłożono foldery na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wracając z konferencji, w pociągu przeglądając i czytając ten folder, taką małą książeczkę o Uniwersytecie Trzeciego Wieku, pomyślałem sobie, musimy to zrobić. I tak to się zaczęło. Potem, ponieważ Ksiądz Jan jest moim współpracownikiem najbliższym w Katedrze Teologii Pastoralnej, zapytałem go, czy nie uaktywniłby się w ten sposób. Ksiądz Jan akurat też interesuje się podobnymi sprawami w swoich badaniach naukowych. Porozmawialiśmy, to tu, to tam, mieliśmy wielkie wątpliwości, czy to się uda. Ale Pan Bóg nam pobłogosławił i nagle się okazało, że tylu chętnych się zgłosiło. I powstała najpierw jedna grupa, później druga grupa i trzecia grupa. Mieliśmy wątpliwości czy się to wszystko zmieści, bo wiemy, że przecież nie mamy takich wielkich przestrzeni jak Uniwersytet Jagielloński. Potem otrzymaliśmy aulę na Kampusie. I tak się to rozwijało. Niech nam Bóg błogosławi. Potem będzie rozdanie dyplomów.

Słowo Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II Ks. Prof. Władysława Zuziaka.
„Dziękujemy Księdzu Prorektorowi. Już w latach dziewięćdziesiątych na Uniwersytecie w Marsylii, mówiło się o studiach trzeciego wieku. .... Okazuje się, że niezależnie od wieku można mieć dużo energii i inspiracji. Podjęliście Państwo tę inspirację. Maritain pisał - człowiek karmi się transcendentaliami. Człowiek karmi się prawdą, pięknem, dobrem, a my jako ludzie wierzący, powiemy jeszcze, że są też wartości religijne, świętość. Karmimy się Słowem Bożym i Komunią Świętą i wzrasta w nas to co dobre, piękne i szlachetne. Przyjmijcie błogosławieństwo Boże, tym otwieramy się na wszelkie dary Boże w naszym życiu”.

Po śpiewie na zakończenie Mszy Świętej nastąpiło rozdanie Dyplomów ukończenia studiów Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

(Oprac. mgr Teresa Partyka, studentka UTW przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie)

pdf wersja do pobrania

  • ostatnia aktualizacja: 2013-11-27; 09:53

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail