Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Radio Bonus > Newsroom > Z życia krakowskiego kościoła

Z życia krakowskiego kościoła

2013
‘’Koronka za konających’’
‘’Koronka za konających’’ to inicjatywa, która ma na celu niesienie pomocy konkretnej, znanej z imienia osobie, która odchodzi z tego świata. Akcja polega na odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji osoby umierającej. Realizacji dzieła podjęło się Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik. Informacje o potrzebie modlitwy za umierających będzie można wysłać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu komórkowego przez wysłanie sms’a , o czym opowiada siostra M. Elżbieta Siepak.
01_Koronka za konających
M. Elżbieta Siepak podkreśla, że dzieło cieszy się ogromną popularnością i już 14 minut po udostępnieniu formularza i nr telefonu przyjęto pierwsze zgłoszenie osoby umierającej.
02_Koronka za konających
W inicjatywę może włączyć się każdy mieszkaniec Polski, który pragnie modlitwą wspierać osoby umierające i deklaruje się odmówić w tej intencji Koronkę do Miłosierdzia. Aby uczestniczyć w akcji należy uzupełnić formularz który jest dostępny na stronie www.faustyna.pl.
Materiał przygotowała: Aneta Gryzło

Procesja ku czci św. Stanisława
Punktualnie o godzinie 9 (12 maja) z Wawelu na Skałkę wyruszyła procesja ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej.
W uroczystości tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski z przewodniczącym arc. Józefem Michalikiem na czele. Był również obecny nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore.
Metropolita Katowicki arcybiskup Wiktor Skworc zwrócił uwagę na przykład wierności św. Stanisława:
01_procesja na skałkę
Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski przypomniał, że cześć świętego Stanisława jest głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji:
02_procesja na skałkę
W procesji i Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim na czele. Na to jak ważna jest to uroczystość dla wszystkich katolików w Polsce przypomniał minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz:
03_procesja na skałkę
O godzinie 10 na ołtarzu Trzech tysiącleci Mszę świętą odprawił arcybiskup John Myers ze Stanów Zjednoczonych. Homilię w języku polskim wygłosił arcybiskup Gerhard ludwik Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Nawoływał w niej o zachowanie wierności Chrystusowi:
04_procesja na skałkę
Po Eucharystii wszyscy w przeszli na Wawel, gdzie odśpiewali Tedeum i odmówili modlitwę za Ojczyznę.
Święty Stanisław ze Szczepanowa zginął śmiercią męczeńską 11 kwietnia 1079 roku w Krakowie. Na ołtarze został wyniesiony 8 września1253 roku przez papieża Innocentego IV. Pierwsza procesja ku jego czci odbyła się w Krakowie już rok po kanonizacji.
Materiał przygotował: Arek Grochot

2012
Ks. Nęcek: nie potwierdzam informacji o kanonizacji Jana Pawła II w 2015 roku w Krakowie
W dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej możemy przeczytać, że Jan Paweł II ma zostać kanonizowany w 2015 r. Uroczystość miałaby się odbyć podczas Światowych Dni Młodzieży w tym samym roku w Krakowie - mieście bliskim sercu papieża. Informacje na ten temat zebrał reporter Radia Bonus, Mateusz Lipka.
Kanonizacja Jana Pawła II w Krakowie?

Procesja ku czci św. Stanisława - zapowiedź
Coroczna procesja z Wawelu na Skałkę przejdzie ulicami Krakowa w najbliższą niedzielę (13 maja). Jest to kulminacyjny punkt obchodów uroczystości św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W tym roku zarówno procesji jak i Eucharystii na Skałce przewodniczyć będzie kardynał Dominik Duka, prymas Czech. Mówi ks. Robert Nęcek - rzecznik kurii krakowskiej.
Skałka 1
Tegoroczne przesłanie procesji to modlitwa o umocnienie wiary Polaków.
Skałka 2
Procesja wyruszyła z Wawelu o 9.00. Towarzyszyć jej będzie bicie dzwonu Zygmunta. W procesji niesione będą relikwie św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny, św. Jacka oraz błogosławionego Jana Pawła II.

Akademicka Droga Światła
14 stacji o Zmartwychwstaniu, czyli Akademicka Droga Światła, przejdzie ulicami Krakowa w sobotę (12 maja). Procesja wyruszy z Wawelu o godz. 20.30, a zakończy się na Skałce. Poprowadzi ją bp Grzegorz Ryś, który przygotował rozważania do 14-u stacji paschalnych przekazanych Kościołowi przez bł. Jana Pawła II.
Jak mówi rzecznik krakowskie kurii ks. Robert Nęcek Droga Światła to parafraza Drogi Krzyżowej.
Droga Światła 1
- Idea Drogi Światła dotyczy Zmartwychwstania Chrystusa - dodaje ks. Nęcek.
Droga Światła 2
Akademicką Drogę Światła przygotowali studenci. Weźmie w niej udział kard. Stanisław Dziwisz. Akademicka Droga Światła poprzedni niedzielą, tradycyjną procesję w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika. W tym roku przewodniczyć jej będzie kard. Dominik Duka, Prymas Czech.

Kraków: Homilia kard. Stanisława Dziwisza z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji bł. Jana Pawła II
„Jesteśmy pełni nadziei i dziękujemy za papieża Polaka”- mówił kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy Świętej w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Nabożeństwo odbyło się przed powstającym Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II.
Kardynał wspominał jak rok temu cały świat spoglądał na Polskę i dziękował za papieża Polaka.
Rocznica beatyfikacji 1
Upalna pogoda nie pozwoliła wszystkim na wzięcie udziału w uroczystościach. Ci, którzy przybyli byli pod wrażeniem powstającego zaraz obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II.
Rocznica beatyfikacji 2
Kardynał podczas swojej homilii przypomniał, że w pierwszą rocznicę wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze obchodzimy Święto Pracy. Jest to dzień szczególny dla każdego człowieka.
Rocznica beatyfikacji 3
Jan Paweł II zawsze interesował się tematyką pracy. Rozważał ją zawsze w kontekście opozycji do teorii Marksa, która jego zdaniem uprzedmiotowiała prace i samego człowieka. Widział w tej ideologii zagrożenie dla godności i wolności osoby ludzkiej. Tą kontrowersyjną teorię przywołuje także, obecny na dzisiejszych uroczystościach ks. prof dr hab. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Jana Pawła II.
Rocznica beatyfikacji 4
Ofiary z dzisiejszego nabożeństwa zbierane były na dokończenie budowy Centrum Jana Pawła II, a także Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II.

Niedziela Bożego Miłosierdzia (8 kwietnia)
Wczoraj, jak co roku w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli w tzw. Białą Niedzielę, obchodziliśmy święto Miłosierdzia Bożego. Święto to jest szczególnie obchodzone w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób Św. Faustyny. Do Sanktuarium zjechali się pielgrzymi z całego świata, o czym opowiada siostra Elżbieta Siepak ze zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Niedziela Bożego Miłosierdzia 1
Jak podkreśla siostra Elżbieta Siepak, Łagiewniki to stolica kultu Miłosierdzia Bożego, dlatego w tym dniu tak wiele ludzi właśnie tam chce przeżywać to święto.
Niedziela Bożego Miłosierdzia 4
Święto Miłosierdzia Bożego zostało najpierw wpisane do kalendarza liturgicznego dla archidiecezji Krakowskiej w 1985, następnie w 1995 zostało wprowadzone dla wszystkich diecezji w Polsce, a 30 kwietnia 2000 roku, w Dzień kanonizacji siostry Faustyny Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił to Święto dla całego Kościoła.
Niedziela Bożego Miłosierdzia 2
Święto to zostało ustanowione dzięki objawieniom Siostry Faustyny, w których zostało określone to jak ono powinno wyglądać oraz jakie łaski z nim się wiążą.
Niedziela Bożego Miłosierdzia 3
Święto to przypada w Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, a więc w dzień, który wieńczy obchody Misterium Paschalnego i w szczególny sposób ukazuje tajemnice Bożego Miłosierdzia.

Przygotowania do obchodów 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II
1. maja przypada pierwsza rocznica beatyfikacji naszego Papieża, Jana Pawła II. Z tej okazji w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie odbędą się ogólnopolskie obchody dnia włączenia naszego wielkiego Rodaka w poczet błogosławionych. O szczegółach związanych z krakowskimi obchodami mówi ks. prałat Jan Kabziński- prezes centrum Jana Pawła II.
Rocznica 1
Msza Święta polowa, pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Ks. Kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się o godzinie 11, a pozostałe Msze o godz. 8.00; 10.00 i 17.00.
Rocznica 2
Koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce odbędzie się bezpośrednio po Mszy Świętej, natomiast ewangelizacyjny koncert dziękczynny, oraz koncert ,,Santo Subito!- Tańce Polskie” zespołu Pieśni i Tańca Śląsk będą o godzinie 18.00. W ramach obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji będą także sprawowane Msze Św. 2 i 3 maja w Sanktuarium bł. Jana Pawła II o godz.. 8.00; 10.00; 12.00 i 17.00, po których odprawiane będą nabożeństwa próśb i podziękowań do bł. Jana Pawła II.

Wprowadzenie relikwii Jana Pawła II do dolnego kościoła w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach
Dzisiaj (11 czerwca) swoją działalność w Łagiewnikach zainaugurowało Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Główną częścią uroczystości na Białych Morzach było wprowadzenie relikwii Błogosławionego Jana Pawła II do dolnej części kościoła w Sanktuarium Jana Pawła II. Ceremonię poprzedziła polowa Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.
Uroczystość
Do Łagiewnik przybyło wielu hierarchów Kościoła m.in. metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz, ks. kard. Franciszek Macharski czy nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Metropolita Warszawski podkreślał, że nauka i wartości przekazane nam przez Ojca Świętego są jednocześnie darem, ale i obowiązkiem.
Uroczystość 2
Pierwszym Kustoszem Sanktuarium Jana Pawła II został ks. prałat Jan Kabziński, który jest również Prezesem Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie. Biskup polowy Wojska polskiego ks. Józef Guzdek obecny na uroczystościach, przypomina o najważniejszym przesłaniu Jana Pawła II.
Uroczystość 3
Uroczystość była połączona z Małopolskim Świętem Wolontariuszy. V edycja projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” zgromadziła w Łagiewnikach tłumy wolontariuszy z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród grup, które prezentowały się na scenie oraz w namiotach były m.in. PCK, ZHP czy Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych – Hospicjum św. Łazarza.

Pojedź do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży!
Światowe Dni Młodzieży to najważniejsze spotkanie młodych z całego świata, gromadzących się na zaproszenie Ojca Świętego. W tym roku odbędą się w Madrycie. Podróż do stolicy Hiszpanii organizuje wspólnota Emannuel. O szczegółach opowiada jej członek i koordynator wyjazdu jednej z krakowskich grup, Krzysztof Marszałek.
ŚDM 1
Na wyjazd można zapisywać się do 15 czerwca, a dokładne informacje znajdują się na stronie internetowej www.emmanulel.info.pl. ŚDM w Madrycie będą trwały od 16-21 sierpnia, a punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z papieżem.
ŚDM 2
Wspólnota Emanuel przygotowała mnóstwo niespodzianek. Młodzi będą mogli uczestniczyć m. in. w misjach i akcjach ewangelizacyjnych, koncertach, a także wieczorze „Emmanuel Nightfever”. Dla tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli pojechać do Madrytu istnieje ciekawa alternatywa.
ŚDM 3
Każde ŚDM to niezwykłe wydarzenie, zarówno dla osób, które miały już okazję w nich uczestniczyć jak i dla tych, które biorą w nim udział po raz pierwszy.
ŚDM 4
„Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” to hasło tegorocznych Dni Młodzieży. Przesłanie zachęca, by szukać sensu życia właśnie w Jezusie, nie bojąc się poświęceń i zmagań.

Rekolekcje Mysterium Fascinans
„Te trzy dni mają ukazać absolutną wyjątkowość i ważność liturgii w życiu chrześcijańskim; ma ona wtedy faktycznie stanowić szczyt i źródło życia”- tak opisuje Rekolekcje Mysterium Fascinans pomysłodawca projektu kleryk Krzysztof Porosło. W tym roku odbywają się w dniach 12-14 sierpnia w Zembrzycach. O celach rekolekcji i przyczynach ich powstania opowiada organizator.
rekolekcje1
W tegorocznej edycji wezmą udział wielcy i znani. Swoje wykłady zapowiadają m.in. ks. dr hab. Przemysław Nowakowski, ks. dr Maciej Zachara oraz dr Tomasz Dekert. Wśród zaproszonych osób będą również goście specjalni.
rekolekcje2
Temat tegorocznych rekolekcji brzmi Liturgia i rzeczy ostateczne. Krzysztof Porosło wyjaśnia, dlaczego wybrano tę tematykę.
rekolekcje 3
Zapisy na rekolekcje trwają do 15 lipca. Aby wziąć w nich udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który jest dostępny na stronie www.mysteriumfascinans.pl oraz dokonać wpłaty zaliczki. Całkowity koszt wynosi 175 zł.

Zaproszenie na niezwykłą procesję palm wielkanocnych
Barwne stroje, bogato zdobione palmy oraz osiołek - takie atrakcje będzie można zobaczyć w niedzielę przed godziną 11 na ul. Skałecznej. Tam jak co roku w niedzielę palmową odbędzie się uroczysta procesja.
Procesja 1
O uroczystej procesji opowiada augustianin o. Marek Donaj, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Osiołek, który uczestniczy w tych uroczystościach to nie tylko nawiązanie do biblijnej historii, ale też wielka atrakcja zwłaszcza dla dzieci.
Procesja 2
Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w procesji palm wielkanocnych, o. Donaj zaprasza kilkanaście minut przed godziną 11 na ul. Skałeczną obok klasztoru sióstr Augustianek. Stamtąd zgromadzeni przejdą ulicą Skałeczną i Augustiańską do kościoła św. Katarzyny.
Procesja 3
Procesja z udziałem przebranych dzieci i osiołka to już kilkunastoletnia tradycja w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Parafia zobowiązała się i co miesiąc przeznacza 50 zł, które trafia na konto ogrodu zoologicznego i dopłatą do żywienia osiołka.

Krakowscy duchowni wspominają 2 kwietnia 2005 roku
„Stałem obok papieskiego łóżka i widziałem jak na monitorze serce bije i w pewnym momencie się zatrzymało...” tak dzień 2 kwietnia 2005 roku wspomina ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski wracając pamięcią do tamtego dnia, przyznał, że śledził reakcje i zachowania ludzi na całym świecie transmitowane przez telewizję. Obrazy, które pozostały w jego pamięci to smutek i płacz bez względu na kraj czy religię.
Wspomnienie 1
O podobnych odczuciach opowiada ks. prałat Jan Kabziński, prezes zarządu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.
Wspomnienie 2
Natomiast sekretarz metropolity krakowskiego ks. dr Dariusz Raś przypomina sobie, że już wtedy wielu miało świadomość wielkości tego wydarzenia.
Wspomnienie 3
Sześć lat temu czuliśmy, że straciliśmy bardzo ważną osobę, niezwykłego człowieka. Obchodząc kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II wracamy do tamtych uczuć, choć tym razem z nadzieją, bo już niedługo będziemy świętować beatyfikację.

Kard. Macharski w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II: tamtego dnia wszystko działo się samo
Karol Wojtyła przez 15 lat był metropolitą krakowskim. Gdy w 1978 r. został wybrany na papieża, w funkcji metropolity zastąpił go kardynał Franciszek Macharski.
W sobotę (2.03), w rocznicę śmierci Jana Pawła II, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, wspomina sobotę sprzed 6-ciu lat.
Kardynał Macharski 1
W dniu śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia 2005 roku, kardynał Macharski obchodził 55-tą rocznicę swoich święceń kapłańskich. Jak przyznał, z tej okazji zamierzał odprawić Mszę św., ale ją odkładał. Metropolita krakowski dodał, że kiedy przyszła wiadomość o śmierci Jana Pawła II odprawił Mszę, ale nie żałobną.
Kardynał Macharski 2
Kardynał Macharski w sobotę brał udział w czytaniu dzieł papieskich podczas „Kraków czyta Jana Pawła II”.

Znane osobistości czytały dzieła Jana Pawła II
Wczoraj (2.03) w Krakowie znani czytali dzieła papieża Polaka. W projekcie "Kraków czyta Jana Pawła II" wzięli w niej udział Marek Zając, Anna Dymna, o. Leon Knabit, kardynał Franciszek Macharski, ks. Jacek Stryczek oraz siostra Anna Bałchan. Znane z życia publicznego osoby, czytały dzieła papieża Polaka w trzech blokach tematycznych: młodzież, rodzina oraz życie kapłańskie i zakonne.
W bloku poświęconym życiu kapłańskiemu i zakonnemu, adhortację apostolską Pastores gregis czytał kard. Franciszek Macharskim. Zdaniem hierarchy takie akcję jak dzisiejsza są potrzebne, aby zachować pamięć o papieżu Polaku.
Adhortację apostolską Vita consecrata z 1984 roku, przeczytała s. Anna Bałchan.
Krk czyta 1
O. Leon Knabit w ostatniej chwili dowiedział się, że ma dołączyć do czytających w tym projekcie. Jednak jak mówi - w akcjach związanych z Janem Pawłem II zawsze chętnie bierze udział.
Krk czyta 2
Ojciec Leon Knabit przeczytał w bloku rodzina „List do moich braci i sióstr, ludzi w podeszłym wieku”.

X Dni Kolbiańskie
„Dawanie świadectwa o Chrystusie” będzie hasłem tegorocznych X Dni Kolbiańskich. Spotkania i prelekcje odbędą się od 1 do 3 kwietnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. O idei Dni kolbiańskich mówi ojciec Jan Maria Szewek – rzecznik krakowskiej prowincji Franciszkanów.
Dni Kolbiańskie 1
„Dni kolbiańskie przede wszystkim mają edukować, ale to nie wszystko” - mówi ojciec Szewek
Dni Kolbiańskie 2
W programie Dni Kolbiańskich jest również przewidziane zwiedzanie wystawy w podziemiach kościoła franciszkanów.
Dni Kolbiańskie 3
W Dniach kolbiańskich może uczestniczyć każdy. Szczegółowy plan znajduje się na stronie www.harmeze.franciszkanie.pl

IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej
IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej odbędzie się już w dniach 15- 17 kwietnia w Krakowie. O głównym celu tego forum mówi Aneta Strzępek, moderatorka ruchu apostolstwa młodzieży.
Cel
Abyśmy byli jedno – to hasło tegorocznego IX już forum młodych archidiecezji krakowskiej.
Hasło
Żeby wziąć udział w forum wystarczy mieć skończone 15 lat.
Warunek
W programie Forum m.in. Droga Krzyżowa z kopią Krzyża Światowych Dni Młodzieży, wyjście na spotkania ekumeniczne, liczne niespodzianki oraz uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza w Katedrze Wawelskiej w Niedzielę Palmową. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.grupyapostolskie.pl.

Pociągiem do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II
Wiadomo że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a już na pewno 1 maja. Jedni jadą tam samochodem, inni autobusem, a jeszcze inni pociągiem. Bóg bogaty w miłosierdzie: pociągiem do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II – to wyjazd organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Filozofii Keryx. Jak mówi Radek Janica, jest to wyjazd szczególny z kilku powodów.
Pociąg 1
W ramach rekolekcji odbędą się warsztaty papieskie, wsłuchiwanie się w przesłanie Jana Pawła II, medytacja wybranych tekstów papieskich. Na koniec wyjazdu uczestnicy otrzymają certyfikat. Pociąg 29 kwietnia wyjeżdża z Warszawy i pod drodze zatrzymuje się w Częstochowie i Katowicach. 2 maja dotrze do Włoch i wjedzie do samego Watykanu.
Pociąg 2
Koszt biletu to 700 złotych w przedziale osobowym lub 1000 złotych w przedziale 6osobywm z kuszetkami. Zapisy trwają do 30 marca – szczegóły na stronie www.keryx.eu.

Spotkanie z dr Wandą Półtawską
Jest jedną z osób, które były najważniejsze w życiu Jana Pawła II. Współpracowała z nim, przyjaźniła się i dzięki temu znała go najlepiej. Dr Wanda Półtawska wygłosiła w niedzielny wieczór (20 marca) prelekcję na temat papieża Polaka.
W oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II ks. Dariusz Oko - duszpasterz lekarzy Archidiecezji Krakowskiej zorganizował spotkanie podczas, którego dr Wanda Półtawska wspominała Ojca Świętego Jana Pawła II, a szczególnie jego nauczanie. Na spotkaniu podkreśliła, że od początku wiedziała, iż ma do czynienia z człowiekiem świętym.
Święty człowiek
Dr Półtawska powiedziała, że Jan Paweł II pozostawił nam receptę na święte życie, z której niestety nie potrafimy korzystać.
Dziedzictwo
Spotkanie z dr Wandą Półtawską odbyło się w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II i było wielkim świadectwem wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły. Ks. Dariusz Oko zaznaczył że było to spotkanie z wielkim, świętym świadkiem naszych czasów.

Pierwsza rocznica śmierci o. Joachima Badeniego
Przyjaciele, współbracia i uczniowie wspominali wczoraj wieczorem (10 marca) w Krakowie o. Joachima Badeniego, dominikanina. 11 marca mija pierwsza rocznica śmierci tego wybitnego duszpasterza, mistyka współtwórcy krakowskiej „Beczki” oraz autora wielu bestsellerów o duchowości chrześcijańskiej.
W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci o. Badeniego duszpasterstwo akademickie „Beczka” zorganizowało spotkanie, podczas którego wspominali zmarłego w sędziwym wieku dominikanina. Ojciec Leon Knabit podkreślał, że o. Badeni był jego przyjacielem i mistrzem życia duchowego.
o. Leon Knabit
Zgromadzona w kapitularzu ojców dominikanów młodzież opowiadała, że słynny dominikanin był postacią niezwykłą i wniósł wiele dobrego w ich życie.
Studenci
Na spotkaniu nie zabrakło swojskiej kiełbasy i coca-coli, ulubionych „specjałów” ojca Badeniego, który znany był nie tylko z głębokiej duchowości, ale również niezwykłego poczucia humoru.

Zrób się na post
Zrób się na post – to akcja, której pomysłodawcą jest duszpasterstwo akademickiego Beczka. O idei opowiada jedna z pomysłodawczyń akcji - Zuzanna Marek.
Idea
Znakiem zewnętrznym wzięcia udziału w akcji jest eleganckie ubranie.
Ubranie
Dodała Majka z duszpasterstwa akademickiego "Beczka". Całość rozmowy znajdziecie w zakładce Bonusoida.

Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze to propozycja dla wszystkich, którzy w swoim intensywnym, pełnym pośpiechu życiu szukają przestrzeni do spotkania z Bogiem. O idei Modlitwy w Drodze mówi jezuita Rafał Bulowski.
Idea modlitwy w drodze
Jezuici przygotowali specjalną wersję Modlitwy w drodze na Wielki Post.
Modlitwa na Wielki Post
Wielkopostnej modlitwy w drodze możecie słuchać codziennie na antenie Radia Bonus o 10.30 i wieczorem o 21.00

Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II
W Środę Popielcową (9 marca) archidiecezja krakowska rozpoczyna duchowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II. jak zapowiedział kard. Stanisław Dziwisz, dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze polskiego papieża potrwa przynajmniej rok. W ramach uroczystości zaplanowano m. in. peregrynację relikwii nowego błogosławionego.

Duchowe przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II rozpoczną się w archidiecezji krakowskiej w Środę Popielcową. Specjalny program opracowali wspólnie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kard. Stanisław Dziwisz uważa, że choć uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w Rzymie, do krakowskich Łagiewnik przybędą tysiące pielgrzymów z całego świata:
Kard. Stanisław Dziwisz o przygotowaniach
Przynajmniej rok potrwają uroczystości dziękczynne za wyniesienie na ołtarze polskiego Papieża:
Kard. Stanisław Dziwisz o dziękczynieniu
Szczegółowy program przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej i Małopolsce zaprezentowano w poniedziałek (7 marca) w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Kolędowanie w filharmonii
„To nie był koncert, to czuwanie” tak o kolędowaniu z Janem Pawłem II oraz zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II mówił ks. kardynał Stanisław Dziwisz.
Kardynał Dziwisz
Kolędowanie było połączone z kolejną już akcją charytatywną poświęconą Joannie Kosińskiej. Dochody zostaną przeznaczone na rehabilitację Joanny.
Kolędowanie
W filharmonii była reporterka Radia Bonus - Justyna Habowska.

Dni o Kościele
„Dni o Kościele” to seminarium młodzieżowe. Idealna okazja, by w końcu poczuć się częścią Kościoła i zabrać głos w jego sprawie. Od 14 do 17 stycznia młodzi z Krakowa będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych panelach dyskusyjnych z ludźmi Kościoła a także posłuchać dobrej chrześcijańskiej muzyki. Mówi jeden z organizatorów Dni o Kościele Marcin Słowik.
Dni o Kościele
Wszystkie wydarzenia odbędą się w bazylice ojców dominikanów w Krakowie. Z Marcinem Słowikiem rozmawiał reporter Radia Bonus – Mateusz Lipka.

  • ostatnia aktualizacja: 2013-05-23; 17:58

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail