Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Administracja > Biuro Badań Naukowych > Ciekawe artykuły

Ciekawe artykuły

Miliony na humanistykę

Humanistyka jest nauką , w której centrum jest człowiek. By ją uprawiać, nie trzeba skomplikowanej aparatury ani laboratoriów z potężnymi komputerami. To twórczy umysł człowieka zapewnia tej nauce postęp. (...) Wierzę, że w polskim świecie humanistyki jest wielu dobrych naukowców z osiągnięciami i pomysłami, które zasługują na granty. I mam nadzieję, że w kolejną rocznicę powołania Narodowego programu Rozwoju Humanistyki będziemy mogli pochwalić się większą liczbą zgłoszonych do programu projektów.

link do artykułu - Miliony na humanistykę

Umiędzynarodowienie humanistyki jest dla niej ratunkiem, a nie zagrożeniem

Nie ma innej drogi niż pokazywanie wyników polskich badań na arenie światowej, przebijanie się z naszymi pracami przez ostre sito recenzyjne, stawianie czoła najwyższym światowym standardom. (...) Stawiamy sprawę jasno: uczeni powinni stawiać sobie ambitne cele, starać się publikować w najlepszych periodykach na świecie, wielkich wydawnictwach, powinni wybierać trudniejszą i bardziej ryzykowną strategią publikacyjną. Do odważnych świat należy!

link do artykułu: Umiędzynarodowienie humanistyki jest dla niej ratunkiem, a nie zagrożeniem

Mamy wiele do nadrobienia – rozmowa z profesorem Andrzejem Jajszczykiem, dyrektorem Narodowego Centrum Nauki

W humanistyce musieliśmy przełamywać wiele przyzwyczajeń, nawyków, w szczególności dotyczących otwarcia polskiej humanistyki na świat. (...) Często w naukach humanistycznych i społecznych albo byliśmy słabi, bo nie nadążaliśmy za światowymi trendami albo byliśmy dobrzy, tylko nikt o tym nie wiedział, bo publikowaliśmy tylko u siebie. Pieniądze, które dajemy na naukę próbują to przełamać i patrząc na liczbę dobrych wniosków, które napływają do NCN, poziom w humanistyce wyraźnie wzrasta.

link do artykułu: Mamy wiele do nadrobienia

Nie płaczmy nad humanistyką!

(...) udział polskiej humanistyki w światowym dziedzictwie nie jest widoczny, a nasza humanistyczna profesura wyśmiewa modę na "zagraniczność". Prof. Marek Łagosz, filozof z Uniwersytetu Wrocławskiego pisze np. o międzynarodowych rankingach: "Niewiarygodne! To wygląda raczej na celowe deprecjonowanie polskich placówek naukowych niż na ocenę ich rzeczywistej jakości". (...) wybitne prace nie są pisane dla uzyskania punktów, ale powinny być wyrazem pasji badawczej. To nie wyklucza jednak ich obiektywnej oceny. Jeśli są wybitne, to będą dyskutowane i cytowane. Warto je publikować w dobrych czasopismach, bo mają wtedy na to większe szanse. Publikacje w "Zapiskach Uniwersyteckich" w języku polskim nie dają szans uczonym z innych krajów, a nawet z innych polskich ośrodków, by je przeczytać. Jeśli ktoś ma pasję i skupia się na nauce, to kariera buduje się sama.

link do artykułu: http://glos.umk.pl/2014/03/nie_placzmy/

  • ostatnia aktualizacja: 2014-11-27; 15:30

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail