Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Chór > PSALMODIA na Kanonizacji Jana Pawła II

PSALMODIA na Kanonizacji Jana Pawła II

W dniach 26 i 27 kwietnia 2014 chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie uczcił kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.

W sobotę i niedzielę chór Psalmodia uczestniczył w wyjątkowym wydarzeniu. Na fasadzie budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 został wyświetlony mapping - wielkoformatowe widowisko multimedialne. Za pomocą technologii 3D papież Jan Paweł II znowu pojawił się w oknie i przemawiał do zgromadzonych na placu ludzi. W przerwach pomiędzy kolejnymi pokazami wierni świętujący wyniesienie Papieża na ołtarze mogli wysłuchać utworów związanych z jego postacią. Chór Psalmodia wykonał m.in. Abba Ojcze, Jesus Christ You Are My Llife, Misericordias Domini oraz Barkę. Wzruszenie i łzy na twarzach zgromadzonej publiczności świadczyły o sile przekazu muzyki i widowiska.

W niedzielę 27 kwietnia o godzinie 18.00 odbył się również kolejny koncert z cyklu Koncerty u św. Marcina, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Bachowskie.
Chór Psalmodia, w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej, zaprezentował tam Mszę Des-dur Stanisława Moniuszki. Chórowi towarzyszyły organy, które pięknie zabrzmiały dzięki Markowi Pawełkowi (akompaniator zespołu), oraz soliści: Małgorzata Such – sopran (wieloletnia chórzystka Psalmodii), Ilona Szczepańska – alt, Piotr Szewczyk – tenor (współpracował z chórem podczas nagrywania płyty monograficznej poświęconej Stanisławowi Moniuszce) i Marcin Wolak – bas. Całością dyrygował maestro Włodzimierz Siedlik.

Chórzyści Psalmodii z radością powrócili do Mszy, którą dobrze znają. W 2012 roku pracowali nad nią bardzo intensywnie, by móc ją nagrać na płycie monograficznej poświęconej Stanisławowi Moniuszce. Później wielokrotnie wykonywali ją w Polsce i zagranicą, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego. W niedzielę pokazali, jak można cieszyć się muzyką i udowodnili, że ten niedoceniony kompozytor wart jest zainteresowania badaczy i wykonawców.

Zespół przygotowali: Katarzyna Śmiałkowska, Janusz Wierzgacz (asystenci dyrygenta), Elżbieta Król – Dryja i Marcin Wasilewski – Kruk (emisja głosu).
Koncert zorganizowali: Chór Psalmodia, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja św. Królowej Jadwigi dla UPJPII i Polskie Towarzystwo Bachowskie.

96vjEt
CLyI03
0bPZ6p

  • ostatnia aktualizacja: 2014-05-07; 13:48

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail