Ta strona jest ARCHIWALNA.
Aby przejść na nową stronę główną Uczelni prosimy klinąć tutaj.
Ostatnia aktualizacja: styczeń 2015.

Jeśli chcesz przejść na starą stronę kliknij tutaj.

english version

Lokalizacja: Radio Bonus > Newsroom > BoNews z życia uczelni

BoNews z życia uczelni

2013
VII Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów ( zapowiedź)
Pod hasłem „Rozumieć media- mądrość w mediach” obędzie się VII Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów w Krakowie. W dniach od 16. do 17. maja prelegenci oraz uczestnicy będą rozmawiać o tej wartości w sferze medialnej.
Ks. prof. Michał Drożdż – przewodniczący konferencji podkreśla, że współczesne media zawierają ogromny potencjał informacji i wiedzy, jednak nie brakuje tam treści, które nie mieszczą się w kategorii mądrości. Dodaje również, że mądry dziennikarz to taki, który działa według zasad etycznych.
01_konferencja etyki mediów
Program konferencji został przygotowany tak, aby można było skonfrontować ze sobą zarówno teoretyków mediów jak i praktyków. W ciągu 2 dni uczestnicy będą mogli wysłuchać 50 referatów oraz wziąć udział w panelach dyskusyjnych
02_konferencja etyki mediów
Podczas poprzednich edycji poruszany był temat wartości, wolności, odpowiedzialności oraz prawdy w mediach.
Organizatorem konferencji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Szczegółowy plan tego wydarzenia można znaleźć na stronie www.upjp2.edu.pl
materiał przygotowała: Karolina Putlak

Mediacje Rodzinne - nowy kierunek studiów podyplomowych na UPJPII
W ofercie studiów podyplomowych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pojawił się nowy kierunek. Od października 2013 roku będzie można studiować tu Mediacje Rodzinne. Oferta skierowana jest dla wszystkich, którzy czują powołanie do rozwiązywania sytuacji konfliktowych, kryzysowych w rodzinie.
,,Okazuje się, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na mediatorów''- tłumaczy mgr Katarzyna Wojtanowicz z Instytutu Pracy Socjalnej UPJPII. Dodaje również, w jakich sytuacjach potrzeba jest pomoc mediatora:
01_mediacje rodzinne
W trakcie nauki studenci nabędą umiejętności niezbędne w procesie mediacji. Poznają również podstawy prawa, komunikacji czy etyki.
02_mediacje rodzinne
Absolwenci studiów podyplomowych Mediacje Rodzinne zdobędą kwalifikacje, które umożliwiają podejmowanie pracy mediacyjnej w instytucjach i organizacjach zajmujących się pomocą rodzinom w sytuacjach kryzysowych. Będą mogli uzyskać wpis na listy mediatorów prowadzone przez organizacje pozarządowe – stowarzyszenia czy fundacje, które są udostępniane sądom cywilnym i rodzinnym.
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie www.upjp2.edu.pl

Wystawa„Losem człowieka jest dać się pokonać nadziei”
„Losem człowieka jest dać się pokonać nadziei” - pod taką nazwą już dziś (22 kwietnia) o godz.16.00, w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy ulicy Bobrzyńskiego 10 w Krakowie, zostanie otwarta wystawa poświęcona życiu i działalności księdza profesora Józefa Tischnera. Ekspozycja jest częścią obchodów XIII-tych Dni Tischnerowskich w Krakowie. O genezie wystawy opowiada Joanna Siuda z biblioteki UPJP2.
Wystawa
Podczas otwarcia zostanie zaprezentowany film dokumentalny reżyserii Szymona Wróbla „Jego oczami”, opowiadający o księdzu Tischnerze z perspektywy jego brata - Kazimierza. Następnie rozpocznie się dyskusja na temat osoby księdza profesora Józefa Tischnera, którą poprowadzi dr Adam Workowski z Instytutu Filozofii UPJP2. W spotkaniu weźmie udział reżyser Szymon Wróbel, Dorota Ankudowicz i Kazimierz Tischner.

Nowe studia podyplomowe
Instytut Pracy socjalnej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przedstawił nową ofertę edukacyjna studiów podyplomowych z Gerontologii Społecznej. Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunków społecznych i humanistycznych, prawnych lub medycznych studiów zajmujących się w swej codziennej pracy osobami starszymi lub zamierzają pracować z ta grupą społeczną, o szczegółach mówi dr hab. Małgorzata Duda - dyrektor Instytutu pracy Socjalnej.
01_Nowe studia podyplomowe
Studia trwają dwa semestry, jednak warunkiem ich uruchomienia jest zebranie się minimum 18 osobowej grupy.
Studia cieszą cię dużym zainteresowaniem, o szczegółach rekrutacji mówi Małgorzata Duda.
02_Nowe studia podyplomowe
Proponowane Studia są odpowiedzią na pogłębiające się procesy zmian demograficznych, wskazujących na postępujące tendencje starzenia się społeczeństwa polskiego. Pierwszeństwo w przyjęciu na studia mieć będą osoby zawodowo stykające się z usługami społecznymi oferowanymi osobom starszym.

2012
Homilia wygłoszona przez bpa Andrzeja Jeża podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 16.10.2012 roku
Homilia

Inauguracyjna rozmowa z księdzem Rektorem Władysławem Zuziakiem
Pora na Rektora

Podsumowanie sympozjum "Dokąd zmierzasz, współczesna rodzino?"
Międzynarodowe Sympozjum w 30-lecie ogłoszenia Adhortacji Familiaris consortio: Dokąd zmierzasz, współczesna rodzino? odbyło się w środę 16.05.2012 r. w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Zorganizowane zostało przez Instytut Nauk o Rodzinie Wydziału Nauk Społecznych UPJPII we współpracy z Uniwersytetem w Preszowie, Instytutem Rodziny Jana Pawła II w Bratysławie oraz Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej. Sympozjum to w krótkiej rozmowie z reporterką Radia Bonus - Olgą Zgórniak, podsumowała dr Małgorzata Duda.
Bonusoida

Sympozjum „Dokąd zmierzasz współczesna rodzino?”
Sympozjum „Dokąd zmierzasz współczesna rodzino?” organizowane głównie przez Instytut Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawla II w Krakowie ma na celu wpisanie się w bardzo popularny temat - współczesnej rodziny, która ciągle się rozwija poprzez pokonywanie trudności dnia codziennego. Sympozjum rozpoczęło się dzisiaj rano o godzinie 9: 30 w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego przy ulicy Bobrzyńskiego. O tematyce sympozjum mówi ks. prof. Janusz Mastalski– dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.
Sympozjum1
30 – lecie ogłoszenia adhortacji Familiaris consortio: Dokąd zmierzasz, współczesna rodzino? zmusza do refleksji nad stanem ówczesnej rodziny.
Sympozjum2
Mówi ks. prof. Janusz Mastalski dodając dlaczego dzisiejsze sympozjum jest tak ważne.
Sympozjum3
Patronat honorowy nad sympozjum objął: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, rektor UPJPII ks. dr hab. Władysław Zuziak, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

Kard. Bertone doktorem h.c. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej oraz Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Tarcisio Bertone otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest to pierwszy doktorat honorowy nadany przez tę uczelnię po przekształceniu w uniwersytet.
Jak przyznał ks. dr hab. Władysław Zuziak, rektor uczelni, jest wiele powód, dla których to właśnie kard. Bertone otrzyma ten zaszczytny tytuł.
Kard. Bertone 1
Proces przyznawania tytuł trwał rok. - Doktorem honoris causa musi być wyjątkowy człowiek - dodał ks. Zuziak.
Kard. Berton 2
Uroczystość nadanie godności doktora honoris causa odbędzie się 8 czerwca. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że kard. Bertone odbierze dyplom osobiście.

Majowe promocje akademickie
Dziesięcioro doktorantów z wydziału teologicznego, czworo z Historii i Dziedzictwa kulturowego oraz habilitacja z nauk humanistycznych – dziś (8 maja) w kolegiacie św. Anny wręczono promocje akademickie. Jak mówi ks. dr hab. Władysław Zuziak, rektor naszego uniwersytetu uroczystość promocyjna jest ważna dla każdej uczelni.
Promocje 1
Prawdę w nauce musimy wciąż odkrywać – dodaje ks. rektor.
Promocje 2
Dzisiejsze promocje były połączone ze wspomnieniem św. Stanisława biskupa.
Promocje 3
W kolegiacie św. Anny był obecny ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który przed uroczystością, mówił że promocje są weryfikacją pracy i całej uczelni.
Promocje 4
W uroczystościach wzięli udział pracownicy Uniwersytetu, studenci oraz rodziny doktorantów. Chór Psalmodia odśpiewał „Gaude Mater Pologna”.

Dni Tischnerowskie - zapowiedź
Tegoroczne Dni Tischnerowskie odbędą się 25 - 28 kwietnia a tematem wydarzenia będzie „Spotkanie”. Gospodarzem tegorocznych dni będzie Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im.Ludwika Solskiego w Krakowie. O szczegółach opowiedział nam Wojciech Bonowicz - jeden z organizatorów.
Dni 1
Jak co roku konferencję rozpocznie Msza Święta w kościele św Anny, którą odprawi ks. bp Grzegorz Ryś.
Dni 2
Jedną z osób, na którą warto zwrócić uwagę będzie pani prof. Anna Teresa Tymieniecka z USA.
Dni 3

Jutro (26.10) uroczyste pobłogosławienie nowych organów
Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej ma nowe organy. Instrument wybudowano w kościele pw. św. Stanisława w Krakowie- Dąbiu. Jak mówi ks. dr hab. Robert Tyrała, dyrektor Instytutu, nowe organy był studentom bardzo potrzebne.
01_KsTyrała
Organy zostały kupione zagranicą. Jak mówi ks. Tyrała jest to największy mechaniczny instrument w Krakowie.
02_kstyrała
Organy zostały wybudowane dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji św. Jadwigi Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jutro (26 października) błogosławieństwa instrumentu dokona metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz. W trakcie uroczystości studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej wykonają Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta. Początek uroczystości o godzinie 18.00.

Ks dr hab. Władysław Zuziak podsumowuje rok akademicki
Rektor UPJP2, ks dr hab Władysław Zuziak, w rozmowie z reporterką Radia Bonus- Karoliną Putlak podsumowuje rok akademicki.
Pora na rektora cz. 1
Pora na rektora cz. 2

Najmłodsi studenci o uczelni :)
Na początku byli wystraszeni i zagubieni. Nie wiedzieli, co mają robić, gdzie iść, jak się zachować. Studenci pierwszego roku, bo o nich mowa, są już w naszej uczelni od ponad ośmiu miesięcy. Do tej pory wiele się zmieniło i teraz czują się tu jak u siebie. Jak oceniają nasz uniwersytet po dwóch semestrach?
studenci
Oby nie zmienili swojego zdania po sesji, a pierwszy rok nie okazał się ostatnim. Życzymy wszystkim studentom świetnych wyników egzaminów, a maturzystów, którzy zastanawiają się, jaką uczelnię wybrać, zapraszamy do nas.

Uczenie się łączy pokolenia- dzień otwarty Biblioteki UPJPII
Starodruki, czasopisma, zbiory Ojca Świętego - wszystko to dostępne jest dla studentów UPJPII w nowo otwartej Bibliotece Uniwersyteckiej. Wczoraj (08.06) w ramach Dni Otwartych można było zwiedzać wypożyczalnię poznając niemalże wszystkie jej zakamarki, od regałów magazynów aż po maszynownię. Dodatkowo zorganizowana została wystawa. O szczegółach opowiada Dorota Górska.
biblioteka1
Biblioteka prowadzi również działania mające ułatwić czytelnikom, czyli głównie studentom korzystanie z jej zbiorów.
biblioteka2
Dni Otwarte Biblioteki zostały zorganizowane w ramach Małopolskiego Dnia Uczenia się przez całe życie. Skąd wziął się pomysł na wzięcie udziału w wydarzeniu opowiada zastępca dyrektora biblioteki, Władysław Szczęch.
biblioteka3
Biblioteka UPJPII przy ul. Bobrzyńskiego 10 został otwarta w styczniu tego roku. Jest wyposażona w wiele nowoczesnych urządzeń sfinansowanych przez Unię Europejską. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 – 18.

Church’s Thesis: Logic, Mind and Nature
Wielkie postacie świata nauki, problemy logiczne i filozoficzne – tego mogą się spodziewać uczestnicy dziewiątej już konferencji z cyklu Trends in logic. Tegoroczna edycja zatytułowana jest Church’s Thesis: Logic, Mind and Nature.
O okolicznościach w jakich powstał projekt konferencji mówi jej współorganizator - ks. dr hab. Adam Olszewski.
CT 1
Sympozjum powstało dzięki współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Centrum Copernicus oraz czasopismu Studia Logica. O efektach wspólnych działań opowiada prof. Jacek Malinowski - redaktor naczelny międzynarodowego magazynu Studia logica oraz członek Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
CT 2
Sympozjum potrwa do niedzieli (5 czerwca). Poranne spotkania odbywają się w Polskiej Akademii Umiejętności, natomiast popołudniowe na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II przy ul. Franciszkańskiej 1.

Kaplica bł. Jana Pawła II
Pierwszą kaplicę im. bł. Jana Pawła II w Krakowie poświęcił dziś (31 maja) kard. Stanisław Dziwisz. Znajduje się ona w piwnicach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przy Franciszkańskiej 1. W trakcie ceremonii hierarcha wspomniał, że jest to pierwsza kaplica imienia bł. papieża Polaka, którą świeci.
kaplica1
Jak mówił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Władysław Zuziak, poświęcenie kaplicy to wielka radość dla społeczności akademickiej.
kaplica2
Kard. Dziwisz przekazał do kaplicy tabernakulum z kurialnej kaplicy oraz ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, przy której modlił się Karol Wojtyła. Ponadto w trakcie poświęcenia metropolita krakowski wręczył opiekunowi kaplicy ks. Andrzejowi Muszali, relikwię Jana Pawła II. Jest to skrawek szaty z kroplą krwi błogosławionego.

Druga sesja plenarna V Międzynarodowej Konferencji Etyki Mediów
W piątek (20.05) zakończyła się V Międzynarodowa Konferencja Etyki Mediów. Wzięli w niej udział wybitni naukowcy zajmujący się badaniem mediów i zagadnień związanych z ich funkcjonowaniem. W drugim dniu konferencji odbyła się sesja plenarna pt. "Odpowiedzialność a misja publiczna". O łączeniu odpowiedzialności z misją publiczną w mediach opowiada przewodnicząca posiedzenia, prof. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz.
EM 1
Przewodnicząca sesji podkreśla również o rolę mediów we współczesnym świecie.
EM 2
Jednym z gości konferencji był prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas, który podjął wątek misji mediów.
EM 3
Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów zorganizował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

Debata z Leszkiem Kabłakiem
Spotkanie z dziennikarzem to kolejna odsłona V Międzynarodowej Konferencji Etyka Mediów. Wczoraj (19.05) na naszej uczelni gościł podróżnik i dziennikarz TVN24 Leszek Kabłak. Gość spotkania już wiele lat pracuje w mediach, a w trakcie swojej kariery poznał większość stacji telewizyjnych od kuchni. Udzielił kilku rad dla ludzi, którzy chcieliby kiedyś pracować w mediach.
LK 1
Opowiedział również o obowiązkach dziennikarza wobec odbiorcy, który ma prawo mieć pewne oczekiwania, siedzący po drugiej stronie odbiornika.
LK 2
Spotkanie prowadził dziennikarz Dziennika Polskiego Szymon Wróbel.
Dzisiaj drugi dzień konferencji, podczas której zostanie podjęty m. in. temat odpowiedzialności wobec wyzwań komercjalizacji, globalizacji i nowych technologii.

Pierwsza sesja plenarna konferencji Etyka Mediów
Wystartowała piąta Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów. Wczoraj (19.05) w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Pawła II odbyła się pierwsza sesja plenarna. Jej temat to Odpowiedzialność mediów, odpowiedzialność w mediach. O szczegółach opowiada ks. dr hab. Michał Drożdż.
KEM 1
W kwestii dylematów programowych współczesnej telewizji swoje stanowisko zajął ks. dr hab. Andrzej Baczyński. Porównywał współczesne media do starożytnych igrzysk, gdzie śmierć okazuje się dobrym towarem.
KEM 2
Ks. dr hab. Andrzej Baczyński wyjaśnia również jakie są obecnie powody kryzysu telewizji.
KEM 3
V Międzynarodowa Konferencja Naukowa Etyki Mediów odbywa się w budynku UPJPII przy ul. Kanoniczej 9.

IV Krakowskie Dni Integracji
Integracja studentów pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnością, prezentowanie pozytywnych postaw i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w sporcie, sztuce oraz życiu codziennym. To główne cele IV Krakowskich Dni Integracji, które rozpoczęły się wczoraj (12.04) na Politechnice Krakowskiej. Już po raz kolejny w naszym mieście organizowany jest cykl wydarzeń poświęconych tematyce niepełnosprawności wśród studentów. Tym razem w organizację włączyło się sześć krakowskich uczelni, w tym Uniwersytet Papieski.
KDI 1
Tak dr hab. Janina Filek, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego podsumowuje pierwsze wydarzenia IV Dni Integracji. Ale to nie jedyna nagroda przyznana tego dnia.
KDI 2
Każda z sześciu uczelni współorganizujących Dni Integracji, przyznała swoim pracownikom nagrody Integralia za wsparcie działania biur na terenie poszczególnych uczelni. O tym, kto zostanie wyróżniony decydowały Biura ds. Osób Niepełnosprawnych. Jak przyznaje pani prof. Filek jest to wyjątkowe przedsięwzięcie.
KDI 3
Jutro już ostatni dzień cyklu wydarzeń przygotowanych przez organizatorów. Wszyscy zainteresowani mogą wziąć w nich udział. Tym razem impreza będzie miała miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim w Audytorium Maximum przy ul. Krupniczej.
KDI 4
Dokładny harmonogram wydarzeń oraz szczegółowe informacje na temat IV Krakowskich Dni Integracji można znaleźć na stronie up.krakow.pl/bon/kdi.

Krakowskie Juwenalia 2011
Koncerty, podczas których wystąpią najlepsze polskie zespoły, przedstawienia teatralne i przemarsz barwnego korowodu na Rynek Główny – 16 maja rozpocznie się wielkie święto studentów – Juwenalia Krakowskie 2011. Podczas Juwenaliów wystąpią najlepsze polskie grupy muzyczne, o czym opowiada Bartłomiej Biga – Pełnomocnik Samorządu Studentów UJ.
Juwenalia
Zwieńczeniem tygodnia zabaw wypełnionego koncertami, kabaretami, przedstawieniami teatralnymi, grami i konkursami, będzie przemarsz barwnego korowodu na Rynek Główny. Harmonogram Juwenaliów przybliżył nam Bartłomiej Biga, który podkreśla również, że na Rynku zagrają Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski, których znają wszyscy Krakowianie.
Juwenalia 2
Juwenaliom towarzyszą Kulturalia są to imprezy kulturalne, które odbywają się tydzień przed Juwenaliami. Podczas Kulturaliów organizowane są przedstawienia teatralne, wystawy prac studentów, konferencje czy koncerty. O tej inicjatywie opowiada Maciej Mędrala – koordynator festiwalu twórczości studenckiej Miasta Krakowa „Kulturalia 2011”.
Kulturalia
Dodatkowe informacje związane z Kulturaliami dostępne są na stronie internetowej www.kulturalia.art.pl równ

  • ostatnia aktualizacja: 2013-05-15; 12:16

  • PDF
  • Drukuj
  • Mail